Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Regulaminy

Regulamin korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbinku

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1.

Korzystanie ze zbiorów Biblioteki jest bezpłatne. Prawo do korzystania z biblioteki ma każda osoba, po spełnieniu warunków określonych niniejszym regulaminem.

§ 2

Przy zapisie do biblioteki osoba pełnoletnia jest zobowiązana:

- okazać aktualny dowód tożsamości ze zdjęciem potwierdzający tożsamość osoby, która się nim posługuje,

- wypełnić kartę Zobowiązanie,

- zapoznać się z regulaminem korzystania ze zbiorów i własnoręcznym czytelnym podpisem, na wypełnionej i wydrukowanej przez bibliotekarza karcie zobowiązania, zobowiązać do przestrzegania niniejszego regulaminu. Złożenie podpisu oznacza przyjęcie odpowiedzialności za stan i terminowy zwrot materiałów bibliotecznych,

- wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów statystycznych biblioteki (Dz. U. Nr 133, poz. 883 z dnia 29.08.1997 r. z późniejszymi zmianami)

§ 3.

Osobę niepełnoletnią do biblioteki zapisują rodzice lub opiekunowie prawni na podstawie dowodu osobistego, wypełniają kartę Zobowiązanie i własnym podpisem stwierdzają znajomość regulaminu, tym samym przyjmują na siebie odpowiedzialność za zobowiązania osoby niepełnoletniej wobec biblioteki.

§ 4.

Czytelnik zobowiązany jest informować Bibliotekę o zmianie miejsca zamieszkania, numeru telefonu lub adresu mailowego

 

II. SZCZEGÓŁOWE ZASADY KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW BIBLIOTECZNYCH

 

§ 5

W Bibliotece obowiązuje tzw. wolny dostęp do książek.

 

§ 6

Bibliotekarz na prośbę czytelnika udziela informacji o książkach, pomaga w doborze literatury, uczy korzystania z katalogów i wydawnictw informacyjnych.

 

§ 7

Czytelnik ma prawo wypożyczyć na zewnątrz jednorazowo:

- 5 woluminów

Na prośbę czytelnika, terminowo zdającego wypożyczane książki, bibliotekarz może zwiększyć limit wypożyczanych woluminów.

 

§ 8

Biblioteka zastrzega prawo do przetrzymania książki, która nie posiada naklejki z kodem kreskowym i wydaniu jej w terminie do 5 dni.

§ 9

 

Okresy wypożyczeń dla poszczególnych rodzajów zbiorów bibliotecznych są następujące:

- książki  35 dni,

§ 10

Książkę można prolongować 3 razy (mak. do 105 dni) Prolongowanie książek dokonuje się przez indywidualne biblioteczne konto on-line, osobiście lub telefonicznie przed upływem terminu zwrotu.

Prolongata nie jest udzielana :

- gdy czytelnik nie zwrócił w terminie innych wypożyczonych materiałów bibliotecznych

- gdy czytelnik ma nieuregulowane inne zobowiązania wobec biblioteki

- gdy dany materiał został zamówiony przez innych czytelników.

Bibliotekarz może skrócić okres wypożyczenia materiałów bibliotecznych, na które istnieje duże zapotrzebowanie użytkowników, a w uzasadnionych przypadkach może prosić o zwrot materiałów przed terminem.

§ 11

Z księgozbioru podręcznego, czasopism, bieżącej pracy oraz zbiorów specjalnych można korzystać na miejscu w czytelni za pośrednictwem bibliotekarza.

 

.

III. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZNISZCZENIE LUB ZAGUBIENIE KSIĄŻKI

 

§ 12

Czytelnik jest obowiązany do poszanowania wypożyczonych książek, powinien też zwrócić uwagę na stan książki przed wypożyczeniem i zauważone uszkodzenia zgłosić bibliotekarzowi.

§ 13

Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych książek odpowiada czytelnik. Wysokość odszkodowania ustala bibliotekarz, w zależności od aktualne wartości rynkowej książki i stopnia jej uszkodzenia. Na sumy wpłacone z tytułu zagubienia lub uszkodzenia książki Biblioteka wydaje czytelnikowi pokwitowanie

§ 14

Czytelnik może, za zgodą bibliotekarza, dostarczyć zamiast zagubionej lub

zniszczonej – inną książkę, nie mniejszej wartości, przydatną dla Biblioteki.


 

III. ZARZĄDZANIE KONTEM CZYTELNIKA, REZERWACJA I ZAMAWIANIE KSIĄŻEK

Konto Czytelnika

§ 15

Każdy Czytelnik zarejestrowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzbinku i jej filiach w elektronicznym systemie wypożyczeń, posiadający adres e-mail, może w dowolnym momencie, po zalogowaniu się, sprawdzić stan swojego konta. Może również skorzystać z opcji rezerwowania i zamawiania książek.

§ 16

Chęć korzystania z obsługi on-line swojego konta, czytelnik zgłasza osobiście bibliotekarzowi, podając mu adres e-mail. Bibliotekarz tworzy dla czytelnika konto oraz hasło startowe, które po pierwszym zalogowaniu czytelnik powinien zmienić na własne przez kliknięcie „Zmiana hasła”.

§ 17

Czytelnik zarządzając swoim kontem może sprawdzić, jakie pozycje są wypożyczone oraz jaki jest termin ich zwrotu. Może również zobaczyć, jakie książki są zamówione i jak długa jest lista osób oczekujących na dany egzemplarz, oraz które książki oczekują na odbiór. Ponadto jest możliwość rezygnacji z rezerwacji i wycofania zamówienia.

§ 18

Czytelnik, którego logowanie nie powiodło się, ma możliwość zresetowania swojego hasła przez kliknięcie „Wygeneruj nowe hasło”. Nowe hasło może być też nadane przez bibliotekarza podczas wizyty czytelnika w bibliotece. Telefoniczne przyznanie lub resetowanie hasła nie jest możliwe.

Rezerwacja i zamawianie

§ 19

Rezerwacja - odłożenie dowolnego, dostępnego w bibliotece egzemplarza książki. Chcąc

zarezerwować dany egzemplarz należy obok opisu bibliograficznego książki wybrać link „zarezerwuj egzemplarz”. Czytelnik zobowiązany jest odebrać zarezerwowaną książkę w ciągu 5 dni roboczych. Po tym czasie rezerwacja będzie skasowana. W godzinach pracy biblioteki opcja rezerwacji jest zablokowana.

Zamawianie - odnosi się do książek aktualnie niedostępnych w bibliotece, np. wypożyczonych przez innego czytelnika. Czytelnik ustawia się w tzw. kolejce po książkę. Chcąc zamówić dany egzemplarz Czytelnik wybiera znajdujący się obok opisu bibliograficznego link „zamów wydanie”. O dostępności zamówionej książki Czytelnik zostanie powiadomiony automatycznie pocztą elektroniczną na podany wcześniej bibliotekarzowi adres e-mail. Po otrzymaniu informacji, że dany egzemplarz wrócił do biblioteki, Czytelnik zobowiązany jest odebrać go w ciągu 5 dni roboczych. Po tym czasie zamówienie będzie skasowane. Zamawiać książki można całodobowo.

§ 20


 

Jeżeli czytelnik nie zwraca wypożyczonych zbiorów bibliotecznych w terminie, bibliotekarz ma prawo zablokować konto czytelnika. Blokada konta następuje we wszystkich placówkach Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbinku


 

IV. UWAGI KOŃCOWE

§ 22

Czytelnik, który nie stosuje się do przepisów niniejszego Regulaminu może być czasowo, a w szczególnych przypadkach, na stale pozbawiony prawa do korzystania z Biblioteki. Decyzję w takim przypadku podejmuje bibliotekarz. Od decyzji tej czytelnikowi przysługuje prawo odwołania się do dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej.

§ 23

Z Biblioteki nie mogą korzystać osoby nietrzeźwe lub pod wpływem środków odurzających oraz odbiegające swoim zachowaniem od ogólnie przyjętych norm.

W czasie, gdy w domu czytelnika panuje choroba zakaźna, nie może on korzystać ze zbiorów bibliotecznych.

§ 24

W przypadku skarg i wniosków dyrektor Biblioteki przyjmuje w dni robocze, w godzinach otwarcia Biblioteki.

§ 25

Regulamin obowiązuje od 1 stycznia 2022 r

ZAŁĄCZNIKI: